Codzienna pielęgnacja akwarium

Karmienie ryb

Ilość podawanego pokarmu zależy od ilości rybek w akwarium. Najlepiej znaleźć złoty środek poprzez metode prób i błędów. Jeżeli po jakimś czasie od podania pokarmu zauważymy, że pokarm nadal pływa po powierzchni lub osiadł na dnie, to znaczy, że podajemy zbyt duże ilości. Zmniejszmy więc, by stopniowo ocenić ile zjadają nasze rybki. Pokarm podajemy dwa razy dziennie (rano i po południu)

Badanie temperatury wody

Codziennie powinniśmy kontrolować temperature wody. Prawidłowa temperatura to ok. 21-24°C. Czasami zdarza się, że grzałka zwyczajnie ulegnie uszkodzeniu i albo przestaje grzać albo wręcz sprawia, że rybki "gotują się"

Kontrola filtra

Jeżeli zapomnimy spojrzeć, czy pompka działa, to po powrocie z pracy lub szkoły ujrzymy masakrę w akwarium, bo wszystkie rybki (a przynajmniej większość) będą śnięte. Filtr jest odpowiedzialny za oczyszczanie akwarium, lecz również za napowietrzanie wody. Nie musimy go czyścić codziennie, lecz wystarczy spojrzeć, czy prawidłowo dotlenia wodę.


Tygodniowa pielęgnacja akwarium

Podmiana 10-20% wody

W pierwszych tygodniach funkcjonowania naszego akwarium niemal zawsze pojawiają się glony. Są chemiczne środki, by temu zapobiec, lecz nie zapominajmy o tym, że z pewnością działają one również na ryby. By uniknąć stosowania chemii wystarczy regularna podmiana około 10-20% wody. WAŻNE! Woda, którą wlewamy do akwarium nie powinna być bieżącą wodą pobraną prosto z kranu. W takiej wodzie jest mnóstwo chloru i innych środków, które niekorzystnie wpływają na ryby. Dlatego najlepiej jest stosować wodę odstaną, którą możemy odlać na dwa-trzy dni przed do pojemników po wodzie mineralnej (baniaki np 5-10 litrowe). Na początku funkcjonowania naszego akwarium czynność tę musimy wykonywać co 7 dni, natomiast kiedy środowisko wodne unormuje się możemy wydłużyć ten okres do 2 tygodni

Oczyszczanie dna

Na dnie akwarium pozostają resztki pokarmów i zanieczyszczenia pochodzące od ryb. One gniją i powodują, że zmienia się środowisko wodne. Dlatego należy "odkurzyć" dno za pomocą odmulacza dna (podstawowy kosztuje około 10-20 zł). Powoduje on, że lekkie brudy są wsysane przez odmulacz, a żwirek pozostaje na swoim miejscu. Oczyszczając dno zanieczyszczenia oczywiście wypływają razem z wodą

Czyszczenie filtra

Filtr "wyciąga" z wody zanieczyszczania, lecz kiedy wkład filtracyjny już się zapełni nie będzie w stanie więcej zdziałać. W tym momencie powinniśmy oczyścić wkład z wszelkich zabrudzeń. ALE UWAGA! W każdym wkładzie filtracyjnym przez około 2-3 tygodnie wytwarzają się bakterie nitryfikacyjne naturalnie odpowiadające za walkę z glonami i zapewniają odpowiednie PH wody. Jeżeli więc postanowimy umyć go pod bieżącą chlorowaną wodą, to jest pewne, że wszystkie wyginą i znów pojawią się intruzi w naszym akwarium. Zatem jeśli zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji akwarium, to koniecznie musimy czyścić wkład filtracyjny w wodzie, którą wylejemy z akwarium w trakcie oczyszczania dna.