Oświetlenie w akwarium

Oświetlenie akwarium jest niezwykle ważne i spełnia ono nie tylko funkcje estetyczne, lecz przede wszystkim wpływa na całą florę i faunę, która występuje w naszym zbiorniku. To dzięki oświetleniu możemy wpływać na aktywność biologiczną roślin i ryb. Tak naprawdę wszystko jest ważne, czyli rodzaj oświetlenia, jego intensywność i czas trwania. Jeżeli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu naszego akwarium wszystkie te elementy muszą być odpowiednio wyważone. Generalna i najważniejsza zasada mówi, że jeżeli damy zbyt małą ilość oświetlenia rybki i rośliny akwariowe nie będą prawidłowo rozwijać się. Natomiast zbyt duże i zbyt intensywne oświetlenie spowoduje rozwój glonów.

Lampy żarowe

Lampy żarowe nie są zalecane do wykorzystywania w akwarium, ponieważ z reguły dają one zbyt dużo ciepła. Barwa, którą dają te lampy nie podkreślą kolorystyki rybek, a można być niemal pewnym, że głównym efektem ich stosowania będą glony w akwarium. Lampy żarowe można stosować, lecz jedynie w terrarium.

Świetlówki

Świetlówki, to najpopularniejsza i najkorzystniejsza forma oświetlania zbiornika. Najczęściej możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje: z gwintem T8 i T5. Świetlówki te znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym i to w rozmiarach ściśle dopasowanych do szerokości akwarium. Pamiętać należy, że nie są to te same świetlówki, które oferowane są w sklepach elektrycznych. Świetlówki akwariowe mają zupełnie inną barwę światła, która powoduje, że rośliny lepiej rosną, ale przede wszystkim filtry UVB i UVA dodatkowo usuwają bakterie i glony z naszego zbiornika. Świetlówki akwariowe nie podgrzewają wody (a jak wiadomo ciepłą wodę uwielbiają glony), a jedynie emitują światło. W tym momencie należy podkreślić tak zwaną złotą zasadę: WYMIENIAJ ŚWIETLÓWKI CO 12 MIESIĘCY!!! To prawda. Świetlówki akwariowe wprawdzie będą dalej świecić, jednak po upływie około jednego roku dostarczają jedynie światła, a ich moc wyniszczania glonów spada do zera. Jednak, jeżeli nasza pokrywa zawiera dwie świetlówki nie wolno nigdy wymieniać ich obu w jednym czasie. Zaleca się wymianę jednej świetlówki, a za około miesiąc drugiej. Dzięki temu dla rybek i roślin nie będzie radykalna zmiana.

Oświetlenie LED

Najpopularniejsze i jednoczesnie najmniej awaryjne jest oświetlenie akwarium za pomocą taśm LED. Taśma musi być jedynie wodoodporna, min. ze stopniem ochrony IP67, najczesciej takie taśmy są "zalane" silikonem. Innym wyjsciem są gotowe moduły led, które również muszą być wodoodporne. Do obydwóch potrzebujemy specjalny zasilacz o mocy dostosowanej do długości taśmy, czy też wielkości modułu.