Krewetki

Przyjęto się uważać, że krewetki są dobrym antidotum na porost glonów i mchów. Owszem do diety tych skorupiaków zalicza się glony, jednak w akwariach borykających się z problemem wszelkich zakwitów w 99% mamy do czynienia z występowaniem amoniaku, azotynów lub azotanów oraz znacznym niedoborem tlenu rozpuszczonego w wodzie (do tego dochodzą oczywiście fosforany). Wszystkie te związki są w nadmiarze zabójcze dla krewetek - dlatego glony zawsze powinny być pod ścisłą kontrolą w zbiornikach, w których trzymamy te małe żyjątka. Powinniśmy też pamiętać, że wymagają krystalicznie czystej wody, bogatej w tlen, wolnej od metali ciężkich (szczególnie miedzi) oraz innych substancji chemicznych. Dla dobrego ich samopoczucia zbiornik musi być gęsto obsadzony roślinami i zawierać powinien liczne kryjówki. Jeżeli decydujemy się na akwarium ogólne z rybami, to nie dobieramy ryb, które mogą zmieścić w swoich pyskach te bezkręgowce (z pewnością skonsumują je) oraz takich, których w warunkach naturalnych pożywienie stanowią skorupiaki (drapieżników). Neonki, mikrorazbory, kiryski oraz otoski wydają się bezpiecznymi współtowarzyszami. Zestresowane krewetki często tracą barwy oraz wyskakują z akwariów, a samice inkubujące pod ogonem jaja mogą je porzucić. Pamiętamy również o filtrach gąbkowych (żeby zapobiec odfiltrowaniu co mniejszych osobników), grzałce i oświetleniu niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Krewetki są żyjątkami stadnymi. Pewniej czują się w większej grupie. Przyjęto zasadę, że na każde 5 krewetek (oczywiście karłowatych) powinno przypadać 20 litrów wody.

Raki

Raki to dość specyficzne zwierzęta. Większość z nich poza miniaturowymi z rodzaju Cambarellus niszczy rośliny i nie nadają się do zbiorników z żywymi roślinami. Inne potrafią polować na ryby i inne zwierzęta akwariowe. Same zachowania raków zależne są od gatunku ale także od indywidualnych cech poszczególnych osobników.
Raki to zwierzęta które w większości gatunków lubią kopać w podłożu, potrzebują wielu kryjówek, są zwierzętami terytorialnymi i w pewnych warunkach stają się kanibalami. Są to zwierzęta odporne i długowieczne (10 lat to średnia życia). Raki potrafią wychodzić z akwarium dlatego powinno być ono przykryte. Same próby wydostania się raka z akwarium to sygnał że coś z wodą jest nie tak – słabo natleniona lub zła jakościowo.
Podobnie jak krewetki raki przechodzą wylinkę i czasem może zdarzyć się że rak umiera podczas wylinki lub zaraz po.

Ślimaki

Ślimaki skutecznie usuwają glony zarówno z roślin, szyb czy elementów dekoracyjnych, a przy tym są bardzo delikatne.
Pożywiają się resztkami pożywienia oraz rozkładającą się materią organiczną – zarówno zwierzęcą, jak i roślinną, co ogranicza w znaczący sposób jej beztlenowy rozkład.
Mogą stanowić wskaźnik czystości wody w naszym akwarium. Są odporne i mają ciekawe zachowania oraz zwyczaje, są kolorowym dodatkiem do akwarium.