Ryby słodkowodne dla początkujących

Przedstawię kilka gatunków ryb słodkowodnych, które nie są zbyt wymagające pod względem warunków życia.

Gupiki

Wytrzymałe i spokojne, a jednocześnie kolorowe i wdzięczne gupiki są bardzo popularne w polskich akwariach. Osiągają 4‒6 cm długości, zależnie od płci (samce są mniejsze — u rybek to częste zjawisko). Trzeba brać pod uwagę, że bardzo szybko się rozmnażają. Nie należy umieszczać ich z rybami drapieżnymi, zwłaszcza że nie pływają zbyt szybko. Minimalna pojemność akwarium dla kilku sztuk to 40 litrów.

Kirysek pstry

Występujący w kilku odmianach kirysek, wyposażony w charakterystyczne wąsiki, jest bezkonfliktowy i długowieczny — niektóre odmiany dożywają nawet 16 lat! Ten gatunek rybek akwariowych dobrze czuje się w grupie, w akwarium o pojemności od 50 litrów. Nie sprawia problemów, jednak należy zadbać o jego prawidłowy pokarm, który będzie mógł zbierać z dna akwarium. Osiąga około 7 cm długości i dość łatwo się rozmnaża.

Brzanka sumatrzańska

Najpopularniejsza z brzanek, wyróżnia się pasiastym ubarwieniem i dorasta do 6 cm długości. Są to rybki bardzo ruchliwe i aktywne, często toczą z sobą niegroźne walki i mają tendencje do obgryzania płetw innym rybom, więc lepiej nie łączyć ich z rybami o długich, delikatnych płetwach i zapewnić im spore akwarium. Te ryby słodkowodne dobrze czują się w większej grupie, wtedy też nie interesują się innymi rybami i nie sprawiają problemów. Inne gatunki brzanek to brzanka rekinia, różowa i brokatowa.

Bojownik wspaniały

To jedna z najbardziej efektownych rybek akwariowych, zwłaszcza w przypadku samców, a zarazem nietrudna w utrzymaniu. Jej mankamentem jest „bojowniczy” charakter, ujawniający się zwłaszcza, gdy przebywa z innymi samcami, dlatego jeśli chcemy mieć więcej niż jednego bojownika, zaleca się bardzo duże akwarium lub utrzymywanie jednego samca i kilku samiczek oraz brak towarzystwa blisko spokrewnionych ryb. Bojownikowi mogą towarzyszyć inne ryby słodkowodne, choć na początku rybka może mieć problemy z aklimatyzacją; o wiele szybciej przechodzą ją bojowniki, które wcześniej żyły w towarzystwie, nie zaś w plastikowym pudełeczku. Mierzy około 6 cm.

Mieczyk Hellera

Osiągające dość spore rozmiary (12‒14 cm) mieczyki występują w różnorodnych zdecydowanych barwach, najczęściej wpadających w czerwień i pomarańcz. Podobnie jak u molinezji, samce wyznaczają swoje rewiry, a ich akwarium powinno być duże; w małym karłowacieją, co może doprowadzić do ich śmierci. Są bardzo skoczne, więc ich akwarium koniecznie powinno mieć pokrywę. Łatwo się rozmnażają.